فارسي | English
کاربر ميهمان، خوش آمديد!
ثبت نام فراموشي رمز؟
صفحه اصلي » اخبار و رويدادها » اخبار » ساخت آينه‌اي كه با فشار هوا مقعر و محدب مي‌شود‌
 
نام كاربري
رمز عبور
فراموشي رمز

 
عبارت
بانك

 
عبارت
 
ساخت آينه‌اي كه با فشار هوا مقعر و محدب مي‌شود‌ ۷ دي 1387
 
محقق دانشگاه جامع علمي كاربردي براي نخستين بار در دنيا موفق به طراحي و ساخت آينه‌اي خورشيدي شدند كه با فشار هوا محدب و مقعر مي‌شود .

حسن شريف‌زاد مجري طرح آينه خورشيدي گفت: زماني كه پشت آينه خلاء ايجاد مي‌شود، آينه 4 سانتي‌متر به عقب مي‌رود و مقعر مي‌شود و اين آينه با فشار هوا محدب مي‌شود .  
وي تصريح كرد: اين آينه با فشار هوا مقعر و محدب مي‌شود و شكست در آن نداريم زيرا طوري طراحي شده كه فشار هوا به سطح آينه به طور يكنواخت وارد مي‌شود .  
شريف‌زاده با اشاره به اين‌كه اين آينه كه بر روي 3 پايه نصب شده، افزود: اين آينه در فعاليت‌هاي نظامي كاربرد دارد .  
وي ادامه داد: مي‌توان از اين آينه براي استفاده در تلسكوپ استفاده كرد به طوري كه در فاصله كانوني اين آينه كه 2 متر است يك عدسي چشمي قرار مي‌گيرد و با استفاده از آن مي‌توانيم به راحتي يكي بر روي چاله‌هاي ماه زوم كنيم و به راحتي آن را رصد كنيم .  
اين مجري طرح يكي ديگر از كاربردهاي اين آيينه را براي اشعه «يو وي» دانست و گفت: زماني كه آينه در مقابل خورشيد قرار مي‌گيرد، دوز اشعه «يو وي» آن بالا مي‌روند و به همين دليل بيماراني مانند افراد مبتلا به ايدز با قرار گرفتن در جلوي اين آيينه بدنشان استريل مي‌شود .  
وي خاطرنشان كرد: هنگامي كه نور خورشيد به اين آينه مي‌تابد درجه حرارتي آن در نقطه كانوني آن به 600 درجه سانتي‌گراد مي‌شود و اگر آب در اين نقطه قرار بگيرد كم‌تر از 30 ثانيه آب جوش مي‌آيد .
منبع : خبرگزاری فارس

پارك فناوري پرديس

شهرك فناوري اصفهان

خدمات تخصصي فناوري

بازار دارايي فكري

کليه حقوق نرم افزاري متعلق به پارک فناوري پرديس مي باشد.